Julija v pop-up trgovini domujejo Samorogi

Prva generacija rednih uporabnikov keramičarskega laba so se povezali v pop-up trgovini, ki bo na Petkovškovem nabrežju gostovala vse do konca julija. Vsak s svojim pogledom na keramiko – od vsakdanjih predmetov do umetniških kosov.
Spoznali so se med glino, pečmi in kavo, ob skoraj vsakodnevnih srečanjih pa so hitro postali prijatelji. Samouki, samozavestni, samoiniciativni in včasih tudi samosvoji ustvarjajo v različnih tehnikah oblikovanja gline – od prostega oblikovanja in vrtenja na vretenu do 3D tiska.
Kdo stoji za Samorogi?
- Pisea studio – studio soustvarjata Eva in Tanja Smrekar. Evina zgodba se je začela pred letom dni prav v Centru Rog, kjer jo je na tečaju oblikovanja na vretenu povsem prevzelo ustvarjanje keramike. Še posebej je ponosna na svoje skrbno oblikovane potičnike. Tanjina posebnost pa je ekperimentiranje z oblikami. Najraje ustvarja skledčke in vaze, kjer med seboj prepleta mehke vijuge in ostre kote.
- Mala Maja – Maja Kotar ustvarja na stičišču umetnosti, oblikovanja in rokodelstva. V njenih izdelkih se prepletajo minimalizem, tiha eleganca in otipljivost naravnih materialov. Najbolj jo navdušuje tekstura surove gline, še posebej v kontrastu z mehko, organsko obliko ali nežno glazuro.
- Tina Pobegajlo – svojo ustvarjalno pot je začela na področju oblikovanja tekstilij in oblačil. Ustvarjalna radovednost pa jo je nato odpeljala v svet tetoviranja in ustvarjanja z glino, kjer se njena ljubezen do linije in površine sreča z materialnostjo in obliko.
- Elanu Ceramics – poganja Špela Ivanuša, ki predstavlja keramiko, navdahnjeno s spomini iz otroštva, izraženimi v ustvarjalnosti. Vsak kos izraža povezanost estetike in funkcionalnosti, ki v dom prinaša toplino, teksturo in edinstvene značajske nepravilnosti.
- Jasna Starc – je arhitektka, katere najnovejša strast je keramika. Ročno izdeluje keramične krožnike, sklede in druge uporabne predmete. Vsak njen izdelek je unikat, ki je nastal skozi prosto oblikovanje in igro z glazurami, s katerimi ustvari edinstvene površine in barvne kombinacije.
- Ema Pleško - je odraščala v majhni vasici, kjer jo je narava oblikovala s svojo preprostostjo. Ta prvinska povezanost se odraža v njenih keramičnih izdelkih, ki skozi zemeljske tone in naravne oblike prinašajo občutek sreče preprostega življenja.
- Marija Staničič - je notranja oblikovalka, ki svoje oblikovalske veščine združuje v ustvarjanju keramike pod imenom Mare. Njeno delo povezuje preciznost oblikovalke z navdihom, ki ga črpa iz nepredvidljive narave.
- Strahinja Jovanović - je umetnik in oblikovalec, ki raziskuje preplet narave, algoritmov in oblikovanja. V svoji praksi združuje biologijo, računalništvo in umetnost. Predstavlja se s projektom Fussils, digitalni sistem, ki generira organske 2D in 3D oblike, kot so vaze, katere nato s 3D tiskanjem iz biomaterialov prenese v fizični prostor.
- Terrafina Keramika – je Jernej Breznik, keramik in meddisciplinarni ustvarjalec. V svojem delu se osredotoča na naravne oblike, ki jih oblikuje na lončarskem vretenu, njegov cilj pa je ustvariti uporabne in estetsko dovršene kose, ki prinašajo lepoto v vsakdan.
- Stene pop-up trgovinice bodo krasile tudi grafike Maše Prinčič. Po več letih življenja in dela v Milanu, Londonu in Berlinu se je vrnila v Ljubljano, kjer skozi različne grafične tehnike poskuša odslikati duh in lepoto mestnih ulic. Njene grafike ponujajo oseben pogled na Ljubljano.
Sprehodite se med policami začasne trgovine, polne gline, domišljije in unikatnih kosov. Samorogi vas pričakujejo do konca julija, od ponedeljka do sobote, med 10. in 20. uro.
Poglej še
Paličnjak

Pohištvo Paličnjak temelji na ideji igrivega soustvarjanja - s pomočjo spletnega konfiguratorja uporabniki izbirajo modularne elemente in tako oblikujejo edinstvene kose pohištva. Sistem temelji na standardiziranih palicah in ploščah izd...